EpiscopulManastirea ComanaPostPS Ambrozie

Sfânta și Marea Joi Denia celor 12 Evanghelii

În seara zilei de joi, 2 mai 2024, în toate bisericile din cuprinsul Episcopiei Giurgiului a fost săvârşită slujba  Deniei celor 12 Evanghelii.

La  biserica voievodalei Mănăstiri Comana, Denia celor Douăsprezece Evanghelii a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi de diaconi.

În cadrul slujbei au fost citite 12 pericope evanghelice ce prezintă tabloul complet al suferinţelor Mântuitorului, culminând cu răstignirea şi moartea Sa pe Cruce. După Evanghelia a cincea, care relatează cererea mulțimilor în fața lui Pilat de a-L răstigni pe Iisus și de a-l elibera pe tâlharul Baraba, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie a luat pe umeri crucea din spatele Sfintei Mese și a dus-o în mijlocul bisericii.

Preasfinția Sa împreună cu tot soborul preoțesc s-au închinat în fața Crucii Mântuitorului, care a rămas după aceasta, în afara Altarului, pentru ca și credincioșii să se poată închina.