EpiscopulÎnvățământ TeologicNoutățiPS Ambrozie

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe sărbătorit la istorica Catedrala Episcopală din Giurgiu

La data de 23 aprilie, credincioşii ortodocşi l-au sărbătorit pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă, prilej cu care Catedrala Episcopală din Giurgiu şi-a sărbătorit cel de-al doilea ocrotitor.

În ziua sărbătoririi sfântului, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului.

Credincioşi prezenţi s-au putut închina la icoana Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, adusă de la Mănăstirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, de la intrarea în municipiul Giurgiu.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, care a vorbit despre cinstirea deosebită pe care o acordă din cele mai vechi timpuri poporul român dreptcredincios Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Înaintaşii noştri au văzut în pătimirea acestui sfânt un model de mărturisire a dreptei credinţe, dar şi de biruire a răului şi a păcatului.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, care a vorbit despre cinstirea deosebită pe care o acordă din cele mai vechi timpuri poporul român dreptcredincios Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Înaintaşii noştri au văzut în pătimirea acestui sfânt un model de mărturisire a dreptei credinţe, dar şi de biruire a răului şi a păcatului.