EpiscopulManastirea ComanaNoutățiPostPS Ambrozie

Duminica Sfintei Cruci

În data de 7 aprilie 2024, în Duminica a III-a din Postul Mare (a Sfintei Cruci), a fost prilej de aleasă bucurie duhovnicească pentru credincioșii veniți în număr mare la voievodala Mănăstire Comana, cât și pentru obștea mănăstirii, care şi-au primit arhipăstorul, pe Preasfinţitul Părinte Dr. Episcop Ambrozie.

Cu această ocazie, Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica mănăstirii, înconjurat de un sobor de preoţi şi de diaconi.

Credincioşii prezenţi au avut posibilitatea să se închine la părticele din moaştele Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, păstrate în biserica mănăstirii, la Icoana Sf. Ierarh Nicolae cu ferecătură argintată, precum și la sfânta icoană “Călăuzitoarea “ sau “Odighitria “ adusă din Mănăstirea Vatopedu a muntelui Sfânt Athos.

La final, toți credincioșii au primit ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă”, după care au luat parte la o agapă organizată de obștea mănăstirii.