EpiscopulNoutățiPostPS Ambrozie

DUMINICA A II-A DIN POSTUL MARE ( A SFÂNTULUI GRIGORIE PALAMA)

La data de 31 martie 2024, în Duminica a II-a din Postul Mare (a Sfântului Grigorie Palama), a fost prilej de bucurie duhovnicească pentru credincioșii veniți la Biserica Parohiei Buna Vestire (Grecească), din municipiul Giurgiu, supranumită și biserica tinerilor, deoarece și-au primit arhipăstorul, pe Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor, Întâistătătorul eparhiei a vorbit despre importanța vieții și a teologiei Sfântului Grigorie Palama și a explicat sensurile duhovnicești desprinse din pericopa evanghelică în care a fost prezentată Vindecarea slăbănogului din Capernaum.

Credincioșii prezenți au fost binecuvântați de Ierarhul lor, apoi au primit icoane și revista „Familia Ortodoxă”.