Uncategorized

SĂRBĂTOARE LA PAROHIA PÎSLARI IN DUMINICA a XIV-a DUPĂ RUSALII

În Duminica a XIV-a după Rusalii,  la data de 28 ianuarie 2024, la sărbătoarea Sfântului Efrem Sirul, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, împreună cu un  sobor de preoţi şi diaconi a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei Pîslari cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva„, din comuna Adunații Copăceni, județul Giurgiu.

Ierarhul a felicitat pe părintele paroh Luca Severian,  pictor bisericesc, dar și profesor la Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul” din Giurgiu,  oferindu-i o icoană a Sfântului Cuv. Serafim de Sarov cu o părticică din moaștele sfântului, pentru biserica parohiei. Părintele Drd. Luca Severian a mulțumit Întâistătătorului pentru binecuvântare și icoană, preoților pentru împreună slujire.

La final, toți cei prezenți au primit din partea Ierarhului lor ultimele numere ale revistei Familia Ortodoxă” și iconițe.

Biserica parohiei Pîslari, cu hramul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași a fost construită în anul 1873.