Învățământ TeologicNoutățiSărbătoare

BUCURIE PENTRU LOCUITORII ORAȘULUI MIHĂILEȘTI

 

La 8 noiembrie 2023,  la sărbătoarea Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, Înaltpreacuviosul Părinte Arhim. Teodor Șerban, vicar administrativ al Episcopiei Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica  „Sf. Împărați Constantin și Elena” a Parohiei Mihăilești din județul Giurgiu.

În cuvântul de învățătură, Îaltpreacuviosul Părinte le-a vorbit credincioșilor prezenți despre semnificația sărbătorii închinate Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.

În continuare, a fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru ctitorii bisericii trecuţi la cele veşnice.

La Sfanta şi Dumnezeiasca Liturghie au participat oficialități locale, ctitori, binefăcători și mulți credincioși, dar și elevii Seminarului Teologic „Teoctist Patriarhul” din municipiul Giurgiu, ce au oferit răspunsurile la strană.