EpiscopulÎnvățământ TeologicNoutățiPS Ambrozie

Examen de Capacitate Preotească

        Sub președinția și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului a fost organizat astăzi la nou înființata Mânăstire “Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Bolintin-Vale, examenul de capacitate preoțească din Eparhia noastră.
        Examenul a constat în evaluarea cunoştinţelor de doctrină şi misiune (examen scris), precum şi a cunoştinţelor de liturgică, muzică bisericească, drept şi administraţie parohială, catehetică şi omiletică (examen oral).
        Această examinare are rolul de a demonstra că tinerii teologi înscriși sunt pregătiți pentru a-și asuma slujirea clericală după dobândirea în timpul studiilor a cunoștințelor necesare și obținerea diplomele obișnuite și certifică faptul că aceste cunoștințe dobândite sunt asumate la nivel personal și sunt exprimate în abilități practice.