EpiscopulNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, la 23 de ani de arhierie

În ziua de 15 octombrie 2023, când Biserica Ortodoxă s-a aflat în Duminica a XXI-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie la noua Mănăstire „Acoperământul Maicii Domnului” din Bolintin Vale.

 

La această dată, în urmă cu 23 de ani, prin voia şi lucrarea lui Dumnezeu și la recomandarea vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist Arăpașu, Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului a fost hirotonit întru treapta arhieriei, ca Episcop Vicar Patriarhal.

Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului i-a binecuvântat pe toți credincioșii prezenți, apoi le-a oferit iconițe cu chipul Maicii Domnului și ultimul număr al revistei„Familia Ortodoxă”, o publicație de folos duhovnicesc.