AnunțEpiscopulNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

Prima Sfântă Liturghie la noua Mănăstire „Acoperământul Maicii Domnului” din Bolintin Vale

Duminică, 1 octombrie 2023, când Biserica Ortodoxă se află la sărbătoarea ,,Acoperământul Maicii Domnului’’, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit prima Sfânta Liturghie Arhierească în noua mănăstire “ Acoperamantul Maicii Domnului” din Bolintin Vale, Protopopiatul Bolintin.

Mănăstirea deschisă la sărbătoarea ,,Acoperământul Maicii Domnului’’ este cea de a zecea mănăstire din cuprinsul Eparhiei Giurgiului și obștea mănăstirii va fi condusă de maica  Cecilia Moldoveanu ce a fost instalată, după Sfânta Liturghie, stareță a noii mănăstiri.

Maica stareță Cecilia Moldoveanu a pimit în dar, pentru obștea mănastirii, dar și pentru toți cei ce vin să se închine în noua mănăstire, de la Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, o frumoasă icoană a Maicii Domnului lucrată în Sfântul Munte Athos.

Credincioşii prezenţi la acest eveniment au primit iconiţe cu chipul Maicii Domnului și revista „Familia Ortodoxă”.