EpiscopulManastirea ComanaPS Ambrozie

SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA VOIEVODALEI MĂNĂSTIRI COMANA

În data de 13 august 2023, în Duminica a X-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească la biserica voievodalei Mănăstirii Comana din județul Giurgiu, în prezența unui număr mare de credincioși.

Cei prezenţi au avut posibilitatea să se închine la părticele din moaştele Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, precum și la Icoana Sf. Ierarh Nicolae cu ferecătură argintată, păstrate în biserica mănăstirii, precum și la sfânta icoană “Călăuzitoarea “ sau “Odighitria “, adusă din Mănăstirea Vatopedu a muntelui Sfânt Athos, icoană ce a fost oferită obstei mănăstirii de către Preasfinţitul Părinte Ambrozie.

La final, toți cei prezenți au primit din partea Ierarhului lor ultimele numere ale revistei „Familia Ortodoxă” și iconițe.