EpiscopulNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

Slujire Arhierească, in parohia Bâcu, la prăznuirea Sfântului Valentin, episcopul Umbriei

 

În data de 30 iulie 2023, în Duminica a VIII-a după Rusalii, la prăznuirea Sfântului Valentin, episcopul Umbriei, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului din parohia Bâcu.

Cu această ocazie au fost aduse spre închinare moaștele Sfântului Valentin, episcopul Umbriei, ce se cinstesc la schitul Acoperamantul Maicii Domnului din Varlaam.

A fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru  fericitul întru adormire Patriarh al României, Teoctist Arăpașu, la 16 ani de la trecerea la cele veșnice, precum și ctitorilor bisericii trecuţi la cele veşnice.

La acest eveniment important din viața parohiei au fost prezente oficialități locale, dar și foarte mulți credincioși.

Toți cei prezenți au primit din partea Ierarhului lor ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă” și iconițe.