Învățământ TeologicNoutăți

Ziua Mondială a Educației

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, marți 4 octombrie 2022, la Seminarul Teologic Ortodox “Teoctist Patriarhul” s-au derulat activități instructiv-educative dedicate zilei de 5 octombrie, stabilită din 1994 a fi „Ziua Mondială a Educației”.

Elevii seminariști, prin coordonarea consilierului educativ Anișoara Barbu și a părintelui director Nicolae Edmond Popa și-au exprimat sentimentele față de educație prin intermediul unor poezii, citate și desene ce reliefează importanța actului educațional în formarea persoanei.

Educația face parte din viața de zi cu zi a fiecărui om, de aceea, cadrele didactice de la Seminarul Teologic insuflă elevilor dragostea pentru cunoaștere, vocație, educație, autoeducație și cultivarea respectului față de semeni.