EpiscopulNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

A DOUA ZI A SLĂVITULUI PRAZNIC AL NAŞTERII DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS LA PAROHIA SF. IER. NICOLAE DIN COMUNA VĂRĂȘTI

În data de 26 decembrie 2021, când Biserica Ortodoxă sărbătorește a doua zi a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica Sf. Ier. Nicolae din comuna Vărăști, protopopiatul Hotarele din județul Giurgiu.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, părintele Arhim. Mihail Muscariu a vorbit despre semnificația sărbătoririi Soborului Maicii Domnului și despre importanța Sfintei Fecioare Maria care este „al doilea cer sau a doua lume”. Printr-însa s-a înnoit neamul omenesc și ea este Împărăteasa tuturor îngerilor și a tuturor sfinților.

Întâistătătorul Episcopiei Giurgiului l-a felicitat pe părintele Oprea Robertino – Aristide, parohul bisericii, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată și a oferit părintelui și preoților prezenți mai multe daruri și Pastorala prilejuită de Nașterea Domnului – 2021.

 

Credincioșii prezenți au fost binecuvântați de Ierarhul lor, apoi au primit Pastorala, iconițe și ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă„.