EpiscopulNoutățiPS Ambrozie

CONCERTUL TRADIȚIONAL DE COLINDE „NOAPTEA SFÂNTĂ DE CRĂCIUN” AL EPISCOPIEI GIURGIULUI

Cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Ambrozie, a avut loc sâmbătă, 18 decembrie 2021, la vechea Catedrală Episcopală din municipiul Giurgiu, concertul tradițional de colinde intitulat NOAPTEA SFÂNTĂ DE CRĂCIUN.

Evenimentul prezentat de surorile Maria Ruxandra și Ecaterina Popa, a fost susținut de următoarele formații corale:

Corala Harfa Dunării a Catedralei Episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din Giurgiu, dirijor Prof. dr. Gheorghe Nițescu

Corala de fete Vlăsceanca a Colegiului Național Ion Maiorescu din municipiul Giurgiu, coordonată de D-na Prof. Carmen Pețanca

Corul Seminarului Teologic Teoctist Patriarhul din Giurgiu, dirijor Pr. Prof. Sandu Gheorghiță

Corala Gavril Drugănescu a Protoieriei Bolintin, dirijată de Pr. drd. Andrei Petrache

Corala preoților Pe Tine, Dumnezeule, Te lăudăm! a Protoieriei Giurgiu, dirijată de Pr. Prof. Sebastian George Grigorescu.

Au mai cântat și tânărul Ioan Moisei  și doamna preoteasă Alina Călin, Maria Ruxandra Popa, Denisa și Ilona Amieroaie, iar Teodora și Luca Barbu au cântat colinde grecești.

În continuare, Întâistătătorul eparhiei giurgiului a adresat celor prezenți un cuvânt de binecuvântare, felicitându-i pe colindători pentru interpretarea deosebită, arătând, în același timp, faptul că aceste creații, izvorâte din credința și dragostea poporului român, prin forma lor simplă și prin mesajul pe care-l exprimă, sunt de fapt  glasul sfânt al Sfintei Evanghelii și al Bisericii extins sau transmis în sufletele și-n casele creștinilor.

La finalul concertului, Chiriarhul a mulțumit corurilor participante, dar și auditoriului prezent, urând tuturor sărbători fericite și alese bucurii duhovnicești, oferindu-le Pastorala la praznicul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, iar colindătorilor mai multe daruri. La acest eveniment au fost invitați membrii Permanenței Consiliului Eparhial, părinții protopopi, precum și oameni de cultură.