EpiscopulManastirea ComanaNoutățiPostPS AmbrozieSărbătoare

SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA LITURGHIE LA MĂNĂSTIREA COMANA, CU PRILEJUL SĂRBĂTORIRII CELUI DE-AL DOILEA HRAM

În data de 25 noiembrie 2021, ziua sărbătoririi Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, Întâistătătorul eparhiei giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica Mănăstirii Comana, care şi-a prăznuit ocrotitoarea.

Credincioşii prezenţi au avut posibilitatea să se închine la părticele din moaştele Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina, păstrate în biserica mănăstirii, la Icoana Sf. Ierarh Nicolae cu ferecătură argintată, precum și la sfântă icoană “Călăuzitoarea “ sau “Odighitria “ adusă din Manastirea Vatopedu a muntelui Sfânt Athos, icoană ce a fost oferită de curând obstei mănăstirii de către Preasfinţitul Părinte Ambrozie.

În cuvântul de învăţătură, adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a vorbit despre viaţa şi suferinţele Sfintei Ecaterina.

Înaltpreacuviosul Părinte Ahim. Mihai Muscariu, starețul mănăstirii, a mulțumit pentru dragostea cu care Preasfinţia Sa  înconjoară Sfânta și Voievodala Mănăstire Comana.

Credincioşilor prezenţi le-au fost oferite iconiţe cu chipul Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina și ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă.

După Sfânta Liturghie Arhierească s-au desfăşurat lucrările sinaxei stareţilor şi stareţelor din Episcopia Giurgiului, sub preşedinţia Preasfinţitului Episcop Ambrozie.

Lucrările propriu-zise au avut loc în sala bibliotecii Mănăstirii  Comana şi au avut ca temă „2021 – Anul omagial al pastorației românilor din afara României și Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor în Patriarhia Română”, fiind discutate, totodată, problemele duhovniceşti şi administrative ale mănăstirilor din cadrul Episcopiei Giurgiului.