EpiscopulNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

SFINȚIREA BISERICII PAROHIEI VELEA DIN PROTOIERIA MIHĂILEȘTI

Astăzi, 3 octombrie 2021, când Biserica Ortodoxă se află în Duminica a XIX-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, împreună cu un ales sobor de preoți slujitori, a sfințit biserica Parohiei Velea din Bulbucata, Protoieria Mihăilești. După sfințire a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul Sf. M. Mc. Gheorghe, biserică ce a primit de astăzi și hramul Acoperământul Maicii Domnului.

În continuare, Ierarhul a apreciat activitatea pastoral-misionară şi administrativă desfăşurată de Pr. Paroh Valentin Velicu, oferindu-i distincția Vrednicia Vlășceană cu gramată și o frumoasă icoană cu Maica Domnului.

La rândul său, părintele a mulțumit, oferind Ierarhului o icoana cu Sf. M. Mc. Gheorghe,  un drapel,  o cheie ” simbolică” a bisericii.

Toți  credincioşii prezenţi au primit iconițe şi revistele „Familia Ortodoxă” și ,,Lumea Credinței’’.