AnunțNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

Praznicul Naşterii Domnului la vechea Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Giurgiu

Astăzi, 25 decembrie 2020, în ziua măritului praznic al Naşterii Domnului, la vechea Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Giurgiu, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a adresat un cuvânt de învățătură creștinilor prezenti, amintind de importanța acestei sărbători care trebuie să schimbe fiecare suflet în parte, urmând exemplul Pruncului Iisus, care, prin Nașterea Sa, a adus bucurie la toate neamurile.

În continuare, Chiriarhul a transmis creștinilor urări de sănătate, zile senine și fericite, întru mulți, buni și rodnici ani.

Ierarhul l-a felicitat pe părintele Marian Ciocănel, parohul catedralei, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată și i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți, oferindu-le pastorala prilejuită de Praznicul  Naşterii Domnului, icoane, ultimele numere ale revistelor Familia Ortodoxă.

La rândul său , părintele Marian Ciocănel a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți pentru participare.

Preasfinţitul Părinte Ambrozie a săvârsit Taina Sfântului Botez pentru pruncul Haris Dimitrie Ciocănel, fiul părintelui paroh Marian Ciocănel.