AnunțSărbătoare

PAROHIA MALU SPART

În data de 15 noiembrie 2020, când Biserica Ortodoxă s-a aflat în Duminica a XXV-a după Rusalii și la Începutul Postului Nașterii Domnului, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, împreună cu un sobor de preoți slujitori a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului din localitatea Malu Spart, Protopopiatul Bolintin, județul Giurgiu.

Cu această ocazie fost citită Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la Prima Duminică a Postului Nașterii Domnului.

A fost prezentat preot la această parohie parintele Silviu Bucșăneanu ce va sluji împreună cu părintele Doru Ivan.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie s-a făcut slujba de pomenire pentru părintele Florin Mușat, fostul paroh al acestei parohii, ce a trecut la cele veșnice luna trecută.

La final, toți cei prezenți au primit din partea Ierarhului lor ultimele numere ale revistei „Lumea Credintei” și iconițe.

Biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului din localitatea Malu Spart, Protopopiatul Bolintin a început a fi construită in anul 1841 și a fost sfințită la 23 august 1843.