AnunțEpiscopulîndemnÎnvățământ TeologicNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

Sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, ocrotitorii școlilor teologice| Slujire arhierească la Biserica “Sf. Martiri Brâncoveni și Sf. Sofia” din municipiul Giurgiu

Astăzi, 30 ianuarie, Biserica Ortodoxă îi sărbătoreşte pe Sfinţii Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, ocrotitorii tuturor şcolilor teologice.

Cu acest prilej, Întâistătătorul eparhiei Giurgiului, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa colectivului profesoral şi a elevilor seminarişti, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica Sfinții Martiri Brâncoveni și Sf. Sofia din municipiul Giurgiu, numită și “Biserica jertfei”.

Răspunsurile la Sfanta Liturghie au fost date de corul Seminarului Teologic “Teoctist Patriarhul” din Giurgiu, condus de părintele prof. Sandu Gheorghită.

La momentul chinonicului, potrivit tradiție, trei elevi seminarişti (Dl. David Jinaru – anul III, Dl. Gabriel Mirică- anul III și Dl. Ștefan Călin Piroi – anul IV), au prezentat lecturi din operele Sfinţilor Trei Ierarhi şi studii despre viaţa şi activitatea Sfinţilor Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur, după care au primit din partea Preasfinitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Noul Testament, precum și publicații apărute la editura eparhială.

În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul a vorbit despre importanţa teologică a Sfinţilor Trei Ierarhi în Biserica Ortodoxă.

Prin viaţa şi scrierile lor, au devenit cunoscuţi şi apreciaţi în întreaga lume creştină, devenind modele de urmat pentru tinerii creştini dornici de a-şi împodobi sufletul cu alese virtuţi creştine şi de a-şi îmbogăţi mintea cu cele mai folositoare învăţături, atât în domeniul ştiinţelor teologice, cât şi în domeniul ştiinţelor laice, a arătat Preasfinția Sa.

Tot cu această ocazie, Chiriarhul nostru i-a îndemnat pe tinerii seminarişti giurgiuveni să aibă ca pildă în pregătirea lor teologică pe cei trei sfinţi care, prin viaţa şi scrierile lor, au devenit cunoscuţi şi apreciaţi în întreaga lume creştină, oferindu-le tuturor ultimul număr al publicației „Familia Ortodoxă”.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a dăruit părintelui prof. Edmond Nicolae Popa, directorul seminarului giurgiuvean, mai multe publicații apărute la editura Episcopiei Giurgiului. De asemenea, preoții și cadrele didactice, care au participat la Sfânta Liturghie, au primit reviste de folos duhovnicesc.