Noutăți

TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA STEJARU, PROTOPOPIATUL MIHĂILEȘTI

Vineri, 29 noiembrie 2019, începând cu ora 16:00,  în parohia Stejaru, Protopopiatul Mihăilești, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu, de către un sobor de preoți.

La această Sfântă Slujbă, au participat activ o mulțime de credincioși, atât din parohie cât şi din împrejurimi.

Cu acest prilej, părintele Turnea Ionuț a rostit un cuvânt de învățătură în care a spus că Sfânta Taină a ungerii bolnavilor cu untdelemn sfinţit, însoţită de rugăciunile preoţilor, dăruieşte vindecarea sufletească şi trupească. Raţiunea acestei taine eclesiale este prezenţa păcatului şi a bolii în lume, ca efecte ale căderii şi ale morţii interioare a umanităţii. Taina Maslului este puterea cerească revărsată peste trupurile şi sufletele credincioşilor, ca proorocie şi prezenţă ascunsă (în Taină) a Duhului învierii în inima Bisericii.

La final, părintele Paroh Bădănace Catalin Florin le-a multumit tuturor celor prezenți, asigurandu-i de prețuirea şi dragostea pe cere le-o poartă.