AnunțEpiscopulNoutățiPS AmbrozieSărbătoare

DUMINICA A XXX-A DUPĂ RUSALII | SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCĂ LITURGHIE LA BISERICA PAROHIEI BĂLĂȘOIENI

În data de 24 noiembrie 2019, creștinii ortodocși s-au aflat în Duminica a XXX-a după Rusalii (dregătorul bogat – păzirea poruncilor).

La biserica Parohiei Bălășoieni, din comuna Ogrezeni, Protopopiatul Bolintin, cu hramul Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Întâistătătorul eparhiei Giurgiului, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În debutul vizitei pastorale, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a resfințit biserica Parohiei Bălășoieni în urma lucrărilor de renovare desfășurate în ultimii ani, atât în interiorul bisericii, cât și în curtea acesteia.
Cu prilejul înveșmântarii în har, biserica a primit și al doilea hram, închinat ,,Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Vâlcii’’.

La finalul slujbei de sfințire, Chiriarhul nostru a oferit primarului comunei Ogrezeni, domnul Jean Jipa, ce a fost implicat în reabilitarea și consolidarea bisericii, ordinul ,,Vrednicia Vlăsceană’’ – cea mai înaltă distincție a eparhiei noastre.

Pentru bucuria duhovnicească a credincioşilor au fost aduse spre închinare: Icoana Maicii Domnului de la Schitul „Grădina Maicii Domnului” – Letca Nouă, părticele din Moaștele Sfântului Nectarie de la Eghina (Grecia), vindecătorul de cancer, aduse de la Schitul Acoperământul Maicii Domnului de la Varlaam.

De asemenea, Ierarhul nostru l-a felicitat pe părintele Florin Badea, parohul bisericii, pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată și pentru lucrările făcute la sfănta biserică, hirotesindu-l întru iconom stavrofor și oferindu-i o cruce pectorală și o bederniță, precum și cărți și albume publicate la editura episcopiei, iar doamnei preotese o icoană cu chipul Maicii Domnului.


Preasfinţitul Părinte Ambrozie i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți, oferindu-le ultimele numere ale revistelor Familia Ortodoxă, Lumea Credinței, precum și iconițe. La rândul său, părintele Florin Badea, parohul bisericii, a mulțumit ierarhului, preoților și credincioșilor prezenți pentru participarea la acest eveniment important din viața Parohiei Bălășoieni.

Credincioșii prezenți în număr mare au avut posibilitatea să treacă și să se închine în sfântul altar, primind iconițe și târnoseală.

***
Biserica Parohiei Bălășoieni, cu hramul Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir și Sf. Antonie de la Iezerul Vâlcii a fost construită între anii 1923- 1925, în vremea păstoririi Patriarhului Miron Cristea, din contribuția si cu ajutorul localnicilor.