Episcopul

19 ANI DE LA ALEGEREA PREASFINȚITULUI PĂRINTE AMBROZIE ÎN DEMNITATEA DE EPISCOP

Astăzi, 4 octombrie 2019, se împlinesc nouăsprezece ani de când Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului, Preasfinţitul Părintele nostru Ambrozie a fost ales în demnitatea de Episcop Vicar-patriarhal, cu numele de „Sinaitul”, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la propunerea vrednicului de pomenire Părinte Patriarh Teoctist, fiind hirotonit în ziua de 15 octombrie a anului 2000.

În această calitate de Episcop – Vicar Patriarhal, Preasfinţia Sa a coordonat şi îndrumat, conform deciziei patriarhale, următoarele sectoare: Relaţii Externe Bisericeşti, Comunităţi Externe, Învăţământ, Biserica şi Societatea, Diaconia, Biroul de Presă şi Biroul de Pelerinaje.

Începând din septembrie 2002, a primit spre coordonare Sectorul Comunităţi Externe, Sectorul Patrimoniu Naţional Bisericesc, Asociaţia Diaconia, Aşezământul social „Patriarhul Justinian Marina”, Biroul de Pelerinaje al Patriarhiei Române cu Agenţia de turism „Pelerinul”, Centrul de Servicii al Patriarhiei, precum şi îndrumarea activităţii Schitului Darvari din Bucureşti.

În ziua de 8 februarie 2006, a fost ales în demnitatea de Episcop al Giurgiului de către Colegiul Electoral Bisericesc, întrunit sub preşedinţia vrednicului de pomenire Părinte Patriarh Teoctist şi întronizat în ziua de 9 aprilie în Catedrala Episcopală „Adormirea Macii Domnului” din Giurgiu.

Cu acest prilej, Permanenţa Consiliului Eparhial, clerul şi credincioşii Eparhiei Giurgiului urează Preasfinţitului Părinte Ambrozie ani mulţi cu sănătate, alese bucurii duhovniceşti şi rodnică arhipăstorire.

Întru mulţi şi binecuvântaţi ani, Preasfințite Stăpâne!