EpiscopulNoutățiPS Ambrozie

ȘEDINȚA ANUALĂ DE LUCRU A ADUNĂRII EPARHIALE A EPISCOPIEI GIURGIULUI

 

În data de 7 februarie 2024, la Mănăstirea Izvorul Tămăduirii, în Centrul Pastoral Cultural Gavril Drugănescu s-au desfășurat, cu binecuvântarea și în prezența Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, lucrările Adunării Eparhiale a Episcopiei Giurgiului.

Evenimentul a debutat cu o slujbă de pomenire pentru părintele Patriarh Teoctist,  cel de al V-lea patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, la împlinirea a 109 ani de la nașterea sa.

În cadrul lucrărilor a fost analizată și activitatea desfășurată în parohiile și mănăstirile din cuprinsul Eparhiei Giurgiului sub aspect organizatoric-administrativ, pastoral, învățământ teologic, social-filantropic, patrimoniu bisericesc, viața monahală, activitate culturală și editorială, restaurări și construiri de noi lăcașuri de cult.

Membrii Adunării Eparhiale au primit cărți, publicații apărute la editura Episcopiei Giurgiului și alte frumoase daruri.