MAICA DOMNULUI, OCROTITOAREA AȘEZĂMÂNTULUI MONAHAL DIN LOCALITATEA LETCA NOUĂ, JUDEȚUL GIURGIU

În ziua de 8 septembrie 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Naşterea Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie în Biserica Schitului Grădina Maicii Domnului din localitatea Letca Nouă, cu prilejul hramului. În cadrul slujbei, Ierarhul nostru a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Marian George Daianu.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Chiriarhul nostru a vorbit despre persoana Maicii Domnului, modelul cel mai strălucit al tuturor virtuţilor şi Maica vieţii veşnice, și despre locul pe care Aceasta îl ocupă în teologia ortodoxă.

Plină de har de la naştere, Sfânta Fecioară Maria rămâne plină de dar tot timpul vieţii sale. Biserica, fără Maica Domnului, nu poate fi înţeleasă la adevărata ei dimensiune, după cum Născătoarea de Dumnezeu, taina Întrupării şi, implicit, taina credinţei, nu pot fi separate în niciun fel de viaţa bisericească în toată complexitatea sa, a arătat Chiriarhul nostru.

Ziua Naşterii Maicii Domnului, a mai arătat Preasfinţia Sa, este o mare sărbătoare pentru că o dată născută, Fecioara Maria aşteaptă să-şi împlinească menirea, la „plinirea vremii" zămislind în pântece pe Fiul lui Dumnezeu. Era necesară această aşteptare a Sfintei Fecioare Maria pentru că în ea avea să se realizeze toată sfinţenia accesibilă umanităţii.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie a subliniat faptul că poporul nostru are o evlavie deosebită la Maica Domnului, peste 2 milioane de români purtând numele de Maria şi Marian, ori derivate ale acestora. Cinstirea pe care o oferă poporul român Fecioarei Maria s-a concretizat şi în numeroase lăcaşuri de cult care o au ca ocrotitoare pe Născătoarea de Dumnezeu.

În continuare, Întâistătătorul eparhiei noastre a urat tradiționalul "La multi și binecuvântati ani!", tuturor celor ce poarta numele Fecioarei Maria, apoi a binecuvântat pe Monahia Irina Vasilovschi, egumena schitului, pe preoții slujitori și pe pelerinii veniți să ia parte la hram, oferindu-le cărți apărute la editura Episcopiei Giurgiului, ultimul număr al revistei Familia Ortodoxă și iconițe cu chipul Maicii Domnului.

La final, Preacuviosul Părinte Sava Opreanu, duhovnicul schitului, a adresat un cuvânt de mulţumire Chiriarhului nostru pentru prezenţa şi aleasa purtare de grijă arătată faţă de Aşezământul Monahal de la Letca Nouă, dar şi tuturor ctitorilor şi binefăcătorilor lăcașului de cult.

Credincioşii prezenți care au veni să înalţe rugăciuni înaintea Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, păstrată aici ca un odor de mare preţ, s-au putut închina și la părticele din moaștele Sf. Nifon, Patriarhul Constantinopolului, dar și ale Sf. Mucenice Ecaterina, păstrate în sfântul locaș.