PS AMBROZIE, EPISCOPUL GIURGIULUI, ÎN PELERINAJ LA BISERICILE ŞI VESTIGIILE ISTORICE DIN ORAŞUL TESALONIC - GRECIA

Zile acestea, Episcopul Giurgiului, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, efectuează un pelerinaj la câteva biserici şi vestigii istorice din Tesalonic. Oraşul, cunoscut şi sub numele de Salonic, este al doilea ca mărime din Grecia, fiind un important centru industrial, comercial şi naval. Numele său este dat după Thessalonica, soţie a lui Cassander şi soră a lui Alexandru cel Mare, fondatoarea oraşului.

Aici, la sărbătoarea Schimbării la Față a Domnului Hristos, PS Ambrozie, împreună cu părintele consilier Barbu Nicolae, a vizitat biserica „Sf. M. Mc. Dimitrie", unde se află moaştele Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, biserică ce datează din secolul IV d.Hr. Un secol mai târziu, Episcopul Leontios a extins sfântul locaş şi l-a transformat intr-unul impunator, cu 5 naosuri. Biserica este faimoasă pentru cele 6 mozaicuri ce dateaza din secolul VI, înainte de perioada iconoclastă. Acestea îl înfăţişează pe Sfântul Dumitru împreună cu fondatorii Bisericii sau cu copiii, fiind singura reprezentare artistică ce a supravieţuit din perioada Epocii întunecate, care a urmat dupa moartea Împăratului Iustinian.

De asemenea, au mai fost vizitate Catedrala Mitropolitană, unde se găsesc moaştele Sf. Grigorie Palama; Biserica Sfânta Teodora, care păstrează moaştele Sfintei Teodora şi ale Sfântului Cuvios David; Biserica Sfânta Sofia, în care se păstrează moaştele Sf. Vasile cel Nou, nu este doar cea mai mare biserică bizantină din Tesalonic, ci şi cea mai renumită. Data ridicarii bisericii nu este cunoscută cu exactitate, unii istorici apreciind că a fost construită înaintea bisericii cu acelaşi nume din Istanbul (sec. VI), iar alţii o situează în secolul VIII, posibil în timpul domniei lui Leon al III-lea.

Tot cu acest prilej, a mai fost vizitată şi Biserica Sf. Gheorghe - Rotonda (construită pe temelia mausoleului circular ridicat în sec. IV). Biserica a fost construită de către împăratul roman Galerius (305-311), ca parte a unui impunător palat în Tesalonic. Deşi se pare că a fost gândită ca şi mausoleu pentru împărat, nu a fost folosită în acest scop. Aceasta a fost transformată în biserică creştină la sfârşitul secolului IV sau jumătatea secolului V.

Ca mărturie a istoriei tumultoase a oraşului Tesalonic stau numeroasele construcţii şi turnuri majestuoase, cum ar fi Arcul lui Galerius sau Turnul Alb, ultimul vizitat de către membri delegaţiei episcopiei noastre. Construit imediat după ce Imperiul Otoman a acaparat oraşul, în 1430, turnul a fost pe rând fortareaţă (în sec. XVIII), sau închisoare (în secolul XIX). Situat pe faleza de la malul mării, a devenit simbolul oraşului Tesalonic.