DUMINICA I DUPĂ RUSALII (A TUTUROR SFINȚILOR) LA BISERICA „SFÂNTA CUVIOASĂ PARASCHEVA ȘI SFINTII AP. PETRU ȘI PAVEL” A PAROHIEI COLIBAŞI DIN PROTOPOPIATUL HOTARELE

În Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinților), 23 iunie 2019, la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva și Sfintii Ap. Petru și Pavel” a Parohiei Colibaşi din Protopopiatul Hotarele, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, alături de un sobor de preoți şi diaconi.

Ierarhul nostru a rostit la final şi un cuvânt de învăţătură, în care a amintit despre importanţa comuniunii cu sfinţii lui Dumnezeu.

„V-am împărtăşit câteva învăţături legate de semnificaţia acestei duminici închinate tuturor sfinților, ca să conştientizaţi cât de important este să trăiască fraţii în unire, păstrând unitatea dreptei credinţe şi, mai ales, confirmând-o cu viaţa proprie. Aceasta au făcut sfinţii, de-a lungul veacurilor, şi Îi mulţumim lui Dumnezeu că fiecare neam a odrăslit sfinţi, cu care ne mândrim, în sensul bun al cuvântului, întrucât ei constituie eroii credinţei şi elita Bisericii, dar ne şi mângâiem în sufletele noastre că avem nişte prieteni, acolo, sus, în Împărăţia lui Dumnezeu. Deşi ei se află în ceruri, totuşi sunt aproape de noi, pentru că, prin sfinţenie, omul transcende timpul şi spaţiul. Fiecare dintre noi se simte contemporan cu sfinţii, care au trăit în diferite epoci istorice, începând cu secolul I. Ne adresăm fiecărui sfânt la timpul prezent, deoarece ştim că el este aproape de noi, ne aude durerea, suspinul, şi atunci acesta mijloceşte la rândul lui, în faţa Tronului ceresc, pentru sufletele noastre", a subliniat Preasfinţia Sa.

Credincioşii prezenţi s-au putut închina şi la părticele din moaştele Sfintilor Mucenici Epictet si Astion.

Cu prilejul vizitei arhierești, Preasfinția Sa a oferit părintelui Mihalache Sorin, parohul bisericii, o icoană a Sfinților Ap. Petru și Pavel și multe volume de cărți. De asemenea, credincioşilor, ierarhul le-a dăruit ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă" și iconițe.

***

Construcţia noii biserici din localitatea Colibaşi, județul Giurgiu, a început în anul 2009, iar în prezent, cu sprijinul autorităţilor locale şi al credincioşilor, sfântul locaş este împodobit cu pictură.