SFÂNTA LITURGHIE ȘI TAINA SFÂNTULUI BOTEZ ÎN DUMINICA A III-A DUPĂ SFINTELE PAȘTI, ÎN BISERICA CENTRULUI CULTURAL “GAVRIL DRUGĂNESCU”, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

Astăzi, 12 aprilie 2019, în Duminica a III-a după Sfintele Paști, în biserica Centrului cultural pastoral "Gavril Drugănescu" al Protopopiatul Bolintin, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a săvârșit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cadrul cuvântului de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat sensurile duhovnicești desprinse din pericopa evanghelică a Duminicii a III-a după Sfintele Paşti.

Această pericopă ne pune în faţă purtarea plină de devotament a femeilor sfinte care L-au slujit pe Domnul atât înainte, cât şi după moartea şi Învierea Sa. Femeile mironosiţe reprezintă icoana tuturor femeilor credincioase din Biserică, a femeilor virtuoase din trecutul Bisericii şi al neamului nostru, care prin credinţa, curajul şi jertfelnicia lor au devenit muceniţe, mărturisind pe Hristos Cel răstignit şi înviat, a subliniat Preasfinția Sa.

Duminica mironosiţelor este sărbătoarea tuturor femeilor cu credinţă în Dumnezeu, care slujesc în Biserică prin dragostea lor curată, urmând calea milosteniei. Se cuvine să le lăudăm pe cele care au grijă de bătrâni, de bolnavi, de copiii orfani sau abandonaţi. Sunt vrednice de toată cinstea acele surori în Hristos care se preocupă de îngroparea şi pomenirea în rugăciuni a celor săraci şi uitaţi de familie, cu credinţa că şi ei sunt „candidaţi la Înviere", a evidențiat PS Ambrozie.

După oficierea Sfintei Liturghii, în biserica Centrului cultural pastoral "Gavril Drugănescu", Întâistătătorul Eparhiei noastre a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru fiica părintelui Răducu Constantin, preot slujitor la biserica Mănăstirii "Izvorul Tămăduirii".

Cu acest prilej, Ierarhul nostru a arătat importanţa duhovnicească a Tainei Sfântului Botez, care înnoieşte spiritual pe cel botezat prin harul Sfintei Treimi: „Taina Sfântului Botez reprezintă poarta de intrare în creştinism prin care se realizează comuniunea deplină între credincios şi harul Duhului Sfânt, a încheiat Întâistătătorul eparhiei noastre".

La final, Chiriarhul nostru a felicitat pe părintele prof. Răducu Constantin şi pe doamna preoteasă prof. Mirela Răducu, cu prilejul acestui moment important al încreştinării fiicei lor, care a primit numele Maria Ioana. De asemenea, Întâistătătorul Episcopiei Giurgiului a oferit nașilor noii botezate, părintele Chițu Constantin, preot paroh la Parohia Cosoba, o icoană și o cruce pectorală, iar doamnei preotese Mioara Chițu o icoană cu chipul Maicii Domnului.

Credincioşii prezenţi au primit iconiţe, Pastorala la Învierea Domnului - 2019, a Preasfințitului Părinte Episcop Ambrozie, precum şi ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă".