EDIȚIA A IX-A A CAMPANIEI „DĂRUIND VEI DOBÂNDI” ÎN PAROHIA BÂCU, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

În Joia Mare a Sfintelor Pătimiri, 25 aprilie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în Parohia „Adormirea Maicii Domnului" din satul Bâcu, comuna Joiţa, după Sfânta Liturghie s-a desfăşurat ediţia a IX-a a campaniei filantropice „Dăruind vei Dobândi". Acţiunea organizată de părintele Cheran Daniel Sorin, cu sprijinul creştinilor din parohie, a ajutat în pragul sărbătorii Sfintelor Paşti 54 de familii nevoiaşe, cu alimente şi dulciuri.

După împărţirea darurilor, Părintele Cheran Daniel a mulţumit binefăcătorilor pentru bucuria adusă bătrânilor şi copiilor, arătând faptul că „este important să cultivăm în noi disponibilitatea de a ajuta pe cineva ori de câte ori avem posibilitatea, fără să facem aprecieri legate de meritul pe care îl are persoana care are nevoie de ajutorul nostru, pentru că atunci când îţi pui în gând să ajuţi pe cineva, gândul cel bun este ispitit îndată de suspiciuni asupra oportunităţii, legată de beneficiarii milosteniei noastre, de valoarea milosteniei şi altele. Niciodată să nu amânăm împlinirea unei fapte bune sau a unei milostenii pe motiv că ar fi prea puţin, că cel pe care îl ajuţi, oricum are nevoie de mai mult, sau alte justificări de acest gen".

De asemenea, Părintele coslujitor Daniel Sorin Cheran a subliniat importanţa milosteniei dinaintea marii sărbători creştine: „Pe lângă bucuria Învierii Domnului, pe care o aducem în sufletele enoriaşilor noştri, zidim şi o geamănă iubire a aproapelui, prin milostenie. Încercăm să fim atenţi în această perioadă şi la nevoile credincioşilor care au un trai mai greu. Şi, cu ajutorul lui Dumnezeu, reuşim. Să ţinem cont şi de faptul că Dumnezeu oferă milă celor ce sunt milostivi. El depăşeşte, însă, nivelul pe care noi îl putem oferi în bunătate, în milostivire, acordându-ne iubire cu prisosinţă, pentru ca noi, cu şi mai mare iubire, să răspundem".