SFÂNTUL IERARH NICOLAE │BINECUVÂNTARE ARHIEREASCĂ LA HRAMUL PAROHIEI BOLINTIN DEAL I DIN JUDEŢUL GIURGIU

Biserica Ortodoxă îl sărbătoreşte astăzi, 6 decembrie 2018, pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, prilej cu care Parohia Bolintin Deal I din județul Giurgiu îşi prăznuieşte ocrotitorul spiritual.

Manifestările religioase închinate Sf. Ierarh Nicolae au debutat în ajunul sărbătoririi sfântului cu slujba de priveghere şi au continuat astăzi, cu săvârşirea Sfintei Liturghii, de Întâistătătorul eparhiei noastre, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, alături de un ales sobor de preoţi şi diaconi, care a binecuvântat credincioșii prezenți la hramul bisericii, evidențiind faptul ca acest așezământ ridicat de Emanuil şi Elena Băleanu, este un lăcaş de cult emblematic pentru zona de nord a judeţului Giurgiu.

În cuvântul de învăţătură, adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie a vorbit despre viaţa şi lucrarea pilduitoare a Sf. Ier. Nicolae. În persoana Sfântului Nicolae, a subliniat Preasfinţia Sa, s-au înmănuncheat toate îndemnurile date de Mântuitorul în cele nouă „Fericiri", cuprinse în predica de pe munte. Pentru lucrarea sa filantropică, pentru generozitatea sa faţă de cei săraci, Sfântul Nicolae este cel mai cunoscut şi mai iubit sfânt al Bisericii noastre.

De asemenea, Chiriarhul nostru a afirmat faptul că „sfinții așteaptă de la noi să conștientizăm identitatea de creștini, să cunoaștem în ce constă credința strămoșească, pe care ei au propovăduit-o și au apărat-o cu prețul vieții, pe care au lăsat-o moștenire și față de care noi avem datorii imense înaintea lui Dumnezeu și înaintea poporului român și a urmașilor", a încheiat Preasfinția Sa.

La final, părintele Florian Pisculungeanu, parohul bisericii şi secretarul Protopopiatului Bolintin, precum şi părintele coslujitor Avram Anania, au primit din partea Chiriarhului nostru, câte o cruce pectorală, lucrată cu prilejul Anului Centenar, în atelierele Patriarhiei Române, alături de mai multe publicații apărute la editura eparhială.

La această slujbă a fost prezent şi domnul primar Emilian Bănică, care a mulţumit Ierarhului nostru pentru binecuvântarea de a fi în mijlocul enoriaşilor din localitatea Bolintin Deal, oferindu-I Preasfinţiei Sale albumul „Întru slava sătenilor ostași din Bolintin Deal și Mihai Vodă – 1916-1918" , scris de istoricul giurgiuvean Vasile Grigorescu.

Credincioşii care au luat parte la prăznuirea Marelui Ierarh, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, au primit mai multe daruri, iconiţe cu chipul Sfântului Nicolae și Pastorala Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos - 2018.

***

Istoria bisericii cu hramurile Sfântul Nicolae şi Sfântul Manuil, este legata de neamul boierilor Băleni, ctitor fiind Emanuil Baleanu, una din personalitatile de prim rang ale vietii publice româneşti de la Tudor Vladimirescu şi până în preziua marilor reforme ale lui Cuza.

În anul 1860, Emanoil Băleanu începe înălţarea bisericii la Bolintinul din Deal, pe locul unde înainte fiinţase o altă biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului.

La biserica din Bolintin Deal au fost înhumaţi mai mulţi membri ai familiei Băleanu, ale căror morminte se păstrează şi în zilele noastre. În afară lui Emanoil II, mort în 1912, s-au mai îngropat: Elena, soţia lui Emanoil Băleanu, fiica lui Constantin Bălăceanu, decedată pe 16 februarie 1865, la varsta de 45 de ani; Elisabeta (Eliza), sotia lui Emanoil II şi fiica generalului Ioan Emanoil Florescu, moarta la 3 iunie 1885, in varsta de 28 de ani; Elena, soţia lui Gheorghe, fratele lui Emanuel I şi fiica lui Nicolae Mavrocordat, moartă în 1877, la 29 de ani; Grigore, fiul lui Emanoil II şi frate geaman cu Elisabeta, amândoi născuţi la Bolintin Deal pe 2 iunie 1885, mort după câteva zile, la 9 iunie.