IMPORTANT │BISERICA MĂNĂSTIRII GĂISENI, VA FI RESFINŢITĂ MÂINE, 7OCTOMBRIE 2018, DE PREASFINŢITUL PĂRINTE AMBROZIE, EPISCOPUL GIURGIULUI

Biserica Mănăstirii Găiseni, va fi resfinţită mâine, 7 octombrie 2018, de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului.

Resfințirea va avea loc după ce, în perioada anilor 2009-2018, cu binecuvântarea Ierarhului nostru, au fost executate lucrări de consolidare şi restaurare a ansamblului monahal prin purtarea de grija a Preacuvioasei Maici Cecilia Moldoveanu, stareța mănăstirii.

Evenimentul din Duminica a 20-a după Rusalii va începe cu slujba de sfințire, apoi va continua cu Sfânta Liturghie care vor fi oficiate de Ierarhul nostru, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi.

***

Sfântul locaş din localitatea Gaiseni este înfiinţat în secolul al XVI-lea, fiind ctitorie a unuia dintre cei mai importanţi dregători ai lui Neagoe Basarab, Vornicul Drăghici Vintilescu din Floreşti. Găisenii sunt amintiţi pentru întâia oară, sub numele de Schitul Strâmbu, într-un document din 3 aprilie 1526, prin care Radu de la Afumaţi dăruia mănăstirilor Glavacioc, Bolintin, Nucet şi Muşeteşti, partea domnească din Balta Doamnei.

Într-un document din 1605 emis la Târgovişte de Radu Şerban, se vorbeşte despre Schitul Strâmbu şi despre ctitorul său, fost mare vornic, care a fost îngropat cu soţia, fiii săi şi tot neamul în Sfânta Mănăstire Strâmbu (Documente pentru istoria României, t. I, p. 200). Din Manuscrisul nr. 739 de la Arhivele Statului aflăm că după 1850, Dimitrie Papazoglu nota că ar fi văzut în altar, la "proscomidie 2 ctitori având 3 copii", care neavând numele lor, îmbrăcămintea dovedeşte că erau Neagoe Vodă cu Despina Doamna, dacă luăm în considerare că ceea ce servea la 1850 drept altar şi proscomidie, era fostul naos al bisericii din Găiseni, transformat în altar după 1830 când, dărâmându-se turla naosului originar, se refac boltirile, se întăreşte biserica cu contraforţi şi, dată fiind supradimensionarea pronaosului, se transformă vechiul naos din sec. al XVI-lea, în altar.

Biserica aceasta are o însemnătate specială, nu atât în ceea ce priveşte implicarea lui Neagoe Basarab, cât a faptului că aparţine şi întregeşte tabloul uneia dintre cele mai strălucitoare epoci artistice ale Ţării Româneşti, ca unul dintre acele elemente care ne redau "fundalul artistic" din care au putut răsări excepţiile.