AMPLE LUCRĂRI DE MONTARE PE VECHIUL AMPLASAMENT AL BISERICII DE LEMN „SF. IER. NICOLAE”DIN LOCALITATEA CĂLUGĂRENI, JUD. GIURGIU - MONUMENT ISTORIC ŞI DE ARHITECTURĂ POPULARĂ RELIGIOASĂ -

Zilele acestea, în contextul declarării anului 2018 - Anul Omagial al unității de credință şi de neam şi Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918, se desfăşoară ample lucrări de montare pe vechiul amplasament al bisericii de lemn „Sf. Ier. Nicolae"din localitatea Călugăreni, jud. Giurgiu, monument istoric şi de arhitectură populară religioasă.

În ultimii ani, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Ambrozie, sfântul locaş a fost restaurat în atelierele Mănăstirii Sf. Ioan Rusul din localitatea Slobozia de Giurgiu, cu sprijinul financiar al Episcopiei Giurgiului, sub îndrumarea Arh. Valer Crisan, a părintelui vicar administrativ, Arhim. Teodor Şerban, stareţul mănăstirii, precum şi a părintelui Matei Ionuţ.

Restaurarea a fost posibilă datorită unei echipe de tineri studenţi de la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu" din Bucureşti, în cadrul Proiectului „60 de biserici de lemn", iniţiat de Ordinul Arhitecţilor din România şi Muzeul Ţăranului Român.

De asemenea, sfintele icoane, care au împodobit cândva biserica, au fost readuse la frumuseţea de odinioară în atelierele de restaurare ale Facultăţii de Teologie „Justinian Patriarhul" din Bucureşti.

Biserica de lemn din Călugăreni, construită, după date incerte însă, pe la începutul secolului al XIX-lea, poartă în sine o încărcătură istorică şi spirituală foarte importantă. Ridicarea ei de către credincioşi (după tradiţie, din lemnul a trei stejari seculari dăruiţi de o văduvă, sau în altă variantă, dintr-un singur copac), drept mulţumire lui Dumnezeu, este legată de personalitatea domnitorului Mihai Viteazul, de la a cărui trecere la cele veşnice s-au împlinit anul acesta 417 ani.

Deşi la o primă evaluare, biserica de la Călugăreni pare a fi fost ridicată pe la 1800, cu toate acestea experţii restauratori susţin că icoanele sunt din jurul anului 1750. Datarea poate coborî şi mai jos în timp, având în vedere că un al doilea strat de înhumare descoperit de arheologi în cimitirul sitului datează din jurul anului 1700 sau chiar de mai demult. De aici se poate trage concluzia că şi bisericuţa poate să fi fost construită pe o vatră mult mai veche.