DUMINICA TUTUROR SFINŢILOR │HIROTONIE DE DIACON ȘI PREOT LA VECHEA CATEDRALĂ EPISCOPALĂ „ADORMIREA MAICII DOMNULUI” DIN GIURGIU

În Duminica Tuturor Sfinților, 3 iunie 2018, la vechea Catedrală Episcopală „Adormirea Maicii Domnului" din Giurgiu, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, alături de un sobor de preoți şi diaconi.

Ierarhul nostru a rostit la final şi un cuvânt de învăţătură, în care a amintit despre importanţa comuniunii cu sfinţii lui Dumnezeu.

V-am împărtăşit câteva învăţături legate de semnificaţia acestei duminici închinate tuturor sfinților, ca să conştientizaţi cât de important este să trăiască fraţii în unire, păstrând unitatea dreptei credinţe şi, mai ales, confirmând-o cu viaţa proprie. Aceasta au făcut sfinţii, de-a lungul veacurilor, şi Îi mulţumim lui Dumnezeu că fiecare neam a odrăslit sfinţi, cu care ne mândrim, în sensul bun al cuvântului, întrucât ei constituie eroii credinţei şi elita Bisericii, dar ne şi mângâiem în sufletele noastre că avem nişte prieteni, acolo, sus, în Împărăţia lui Dumnezeu. Deşi ei se află în ceruri, totuşi sunt aproape de noi, pentru că, prin sfinţenie, omul transcende timpul şi spaţiul. Fiecare dintre noi se simte contemporan cu sfinţii, care au trăit în diferite epoci istorice, începând cu secolul I. Ne adresăm fiecărui sfânt la timpul prezent, deoarece ştim că el este aproape de noi, ne aude durerea, suspinul, şi atunci acesta mijloceşte la rândul lui, în faţa Tronului ceresc, pentru sufletele noastre", a subliniat Preasfinţia Sa.

În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Mihail-Andrei Ochetan a fost hirotonit diacon pe seama Mănăstirii Comana din județul Giurgiu, primind cu acest prilej un veșmânt și mai multe volume de cărți. De asemenea, părintele diacon Dumitrache Eduard a fost hirotonit preot pe seama bisericii Sf. Mare Mucenic Dimitrie a Parohiei Puțu Greci din Protopopiatul Hotarele, Întâistătătorul eparhiei noastre oferindu-i cu acest prilej un veșmânt, un liturghier și o cruce de binecuvântare. Preoții slujitori au primit din partea Chirarhului nostru, albumul “Mănăstirea Comana - între istorie și legendă”, scrisă de părintele Arhim. Mihail Muscariu.

La slujbă a participat un număr însemnat de credincioşi giurgiuveni, ataşaţi duhovniceşte de acest sfânt locaş, care au primit din partea Ierarhului lor ultimul număr al revistei Familia Ortodoxă și iconițe.