SEMINARUL TEOLOGIC „TEOCTIST PATRIARHUL” DIN GIURGIU ŞI-A SĂRBĂTORIT OCROTITORUL

Ca în fiecare an, în ziua de 12 mai, profesorii şi elevii Seminarului Teologic „Teoctist Patriarhul" din Giurgiu îl cinstesc pe ocrotitorul lor spiritual, pe Sfântul Mucenic Ioan Valahul.

Anul acesta, manifestările religios-culturale închinate acestui moment s-au desfăşurat în Biserica „Buna Vestire" - Paraclis al tinerilor giurgiuveni, şi au debutat vineri, 11 mai 2018, când în ajunul prăznuirii sfântului, un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit slujba Vecerniei unită cu Litia. Din soborul de sujitori, condus de părintele arhim. Teodor Șerban, Vicar Administrativ al eparhiei noastre și stareț al Mănăstirii „Sf. Ioan Rusul", au făcut parte și părinţii profesori de la Seminarul Teologic din Giurgiu. Răspunsurile la strană au fost oferite de elevii seminarului, dirijat de părintele prof. Grigorescu George Sebastian.

În cuvântul de învăţătură rostit, Preacuviosia Sa a vorbit despre viaţa Sfântului Mucenic Ioan Valahul, cel care reprezintă pentru tineri un adevărat model de curaj în faţa tentaţiilor vremii. De asemenea, Părintele Vicar Administrativ a insistat asupra exemplului de viaţă creştină pe care îl oferă Sfântul Ioan Valahul şi mai ales asupra nevoii de mărturisire pe care tinerii teologi se cuvine să o facă în această lume plină de provocări.

Manifestările închinate Sfântului Mucenic Ioan Valahul au continuat cu Festivalul Naţional „Ritmuri de toacă", aflat la cea de-a treisprezecea ediţie. Festivalul s-a bucurat şi anul acesta de prezenţa mai multor elevi seminariști de la Seminariile Teologice din Buzău, Slobozia, Constanța şi Giurgiu. În faţa unei comisii de jurizare, prezidată de Părintele Arhim. Teodor Șerban, cei peste 25 de tineri şi-au arătat îndemânarea în această artă de a bate toaca. Premiile acordate au constat în cărţi, reviste, medalii, diplome, precum şi în sume de bani.

La final, tânăra și talentata Ruxandra Maria Popa a cântat pricesne, iar elevii Școlii de Muzică „Victor Karpis" din Giurgiu au susținut un mic concert.

Cu acest prilej, din partea Preasfințitului Părinte Episcop Ambrozie, profesorii au primit icoane cu chipul Sf. Ioan Valahul și publicații apărute la editura eparhială, iar elevilor seminariști le-au fost dăruite icoane ale Maicii Domnului cu Pruncul, ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă" și Pastorala Preasfintiei Sale la praznicul Învierii.

La eveniment au fost prezente numeroase oficialităţi locale şi judeţene.

Astăzi, 12 mai 2018, după Sfânta Liturghie, va fi săvârşită o slujbă de parastas pentru vrednicul de pomenire Părinte Patriarh Teoctist, ctitorul spiritual al şcolii teologice giurgiuvene care începând din data de 12 mai 2008, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit numele „Teoctist Patriarhul".