ÎNTÂLNIREA DUHOVNICEASCĂ „POSTUL, RUGĂCIUNEA ȘI MILOSTENIA-TREPTE DUHOVNICEȘTI SPRE DESĂVÂRȘIRE” LA PENITENCIARUL DE MAXIMĂ SIGURANŢĂ DIN GIURGIU

12.03.2018 | Vizualizari: 506

Astăzi, 12 martie 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Dr. Ambrozie, Protopopiatul Giurgiu a organizat în cadrul programului „DRAGOSTE PENTRU APROAPELE", întâlnirea duhovnicească cu titlul „Postul, rugăciunea și milostenia - trepte duhovnicești spre desăvârșire", la Penitenciarul de maximă siguranță din municipiul Giurgiu.

Evenimentul a debutat cu săvârşirea slujbei de sfințire a apei, după care au urmat slujba Tainei Sfântului Maslu, rugăciunile de mulțumire și cititrea rugăciunilor pentru toata boala și neputința pentru persoane prezente, la finalul cărora mulți dintre ce privați de libertate au ținut să mulțumească preoților pentru vizita în capela penitenciarului cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel".

La această activitate au participat părintele Ștefan Valentin, consilier social al eparhiei noastre, părintele Nicușor Puflea, protopop al Protopopiatului Giurgiu, părintele capelan Bălaşa Teodor, precum și alti preoți.

În continuare, preoții prezenți au ținut câte un cuvânt de învățătură persoanelor lipsite de libertate care au participat la acest eveniment, iar la final, toți cei prezenţi au primit din partea Chiriarhului nostru, cărți duhovnocești, metanii, revista „Familia Ortodoxă" și icoane, ne-a tranmis Părintele Puflea Nicușor, protoiereu al Protopopiatului Giurgiu.

Vizita a continuat într-una din secțiile penitenciarului, preoții mergând și binecuvântând deținuții, încurajându-i să treacă mai ușor peste aceasta perioadă grea a vieții lor, purtând discuții și oferindu-le sfaturi duhovnicești potrivite fiecărei persoane private de libertate, ne-a mai comunicat Preacucernicia Sa.