TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA DRĂGĂNESCU, PROTOIERIA MIHĂILEŞTI

10.03.2018 | Vizualizari: 349

Vineri, 9 martie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în Parohia Drăgănescu, Protopopiatul Mihăilești, un sobor de preoți a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu în prezența a numeroși credincioși.

În cadrul sfintei slujbe, Părintele Mihale Dan Mihail, protoiereu al Protopopiatului Mihăilești și paroh al bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului" din localitatea Buturugeni, a rostit un cuvânt de învățătură în care a tâlcuit prima pericopă evanghelică, evidențiind importanța iubirii aproapelui și ajutorarea acestuia.

De asemenea Precucernicia Sa, a vorbit și despre milostenia pe care suntem datori fiecare în parte să o facem semenilor noștri, noi fiind la rândul nostru beneficiarii milosteniei Dumnezeului celui Mult-Milostiv.

În încheierea cuvantării i-a îndemnat pe credincioși ca în această perioadă a Postului Mare să lucreze neîncetat la zidirea lor duhovnicească pentru a întâmpina cum se cuvine Slăvitul Praznic al Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.

La final, Pr. Prof. Dr. Petcu Lucian Răzvan, parohul bisericii, a mulțumit tuturor celor prezenți, preoților și credincioșilor, pentru participarea la Taina Sfântului Maslu.