BISERICA PROHIEI GREACA DIN PROTOPOPIATUL HOTARELE, ȘI-A SĂRBĂTORIT HRAMUL ÎNCHINAT SF. 40 DE MUCENICI DIN SEVASTIA

09.03.2018 | Vizualizari: 679

Biserica Ortodoxă s-a aflat astăzi, 9 martie 2018, în ziua de prăznuire a Sfinților 40 de Mucenici din cetatea Sevastiei. La acest moment de sărbătoare, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Greaca din cuprinsul Protopopiatului Hotarele, cu ocazia prăznuirii celui de-al doilea hram al acestui sfânt locaș.

În cuvântul de învățătura, Ierarhul nostru a vorbit despre viața și pătimirea Sfinților 40 de Mucenici, care în țara noastră sunt mult cinstiți şi pomeniţi. Pentru a-și aduce aminte de martiriul sfinților mucenici, în această zi credincioşii aduc la biserică 40 de colaci în formă de 8, după numărul Sfinţilor 40 de Mucenici, care se cheamă popular „sfinţi" sau „mucenici". Să ştiţi că aceşti 40 de colăcei împletiţi simbolizează cele 40 de cununi care le-au luat din cer pentru credinţa şi răbdarea lor. Sunt făcuţi din pâine dulce şi în formă de 8, pentru că acest semn simbolizează veşnicia şi dulceaţa vieţii veşnice din ceruri. Sfinţii 40 de Mucenici ai lui Hristos au fost prinşi spre pătimire la 26 februarie şi şi-au dat sufletele în mâinile Domnului la 9 martie, pe vremea păgânului împărat Liciniu, a spus Preasfinția Sa.

La final, Chiriarhul nostru a oferit Părintelui Arhim. Mihail Muscariu, starețul Mănăstirii Comana și exarhul mănăstirilor din cuprinsul eparhiei noastre, care astăzi își sărbătorește ziua de naștere, un baston de stareț și mai multe cărți de istorie, părintele Cristian Popa a primit mai multe volume de cărți apărute la editura eparhiei noastre. De asemenea, preoții slujitori Alin Georgescu și Aurel Popescu, de la Parohia Greaca, au primit din partea Preasfinției Sale, mai multe daruri și ultimul număr al revistei Familia Ortodoxă. Tot cu aceasta ocazie, domnului primar Florin Mihai Surduleasa i-a fost oferit Albumul monografic „Mănăstirea Sf. Mare Mucenic Gheorghe din Giurgiu", Albumul „Mănăstirea Comana istorie, legendă, spiritualitate", ultimul număr al revistei Familia Ortodoxă.

Tuturor credincioșilor prezenți la acest eveniment însemnat din viața parohiei le-au fost dăruite iconite și revista Familia Ortodoxa.