9 MARTIE - SFINȚII 40 DE MUCENICI

09.03.2018 | Vizualizari: 468

Biserica Ortodoxă prăznuieşte, în fiecare an, în data de 9 martie, pe cei 40 de Mucenici care au mărturisit credinţa în Mântuitorul Hristos în cetatea Sevastiei.

Aceşti mucenici erau soldați în aceeaşi oaste, Legiunea a XII-a Fulminata din Armenia, şi au trăit în vremea aprigului prigonitor al creştinilor, Licinius (308-324).

Guvernatorul Agricolae, aflând despre credinţa lor în Hristos, i-a silit prin diferite mijloace să se închine idolilor. Deoarece au refuzat, au fost închişi şi bătuţi cu pietre peste faţă şi peste gură. Însă, din pronia lui Dumnezeu, pietrele în loc să-i atingă pe ei, se întorceau şi loveau pe cei ce le aruncau.

Guvernatorul, vâzând credinţa lor cea tare, i-a condamnat la moarte prin îngheţare în lacul Sevastiei. În timpul nopţii, unul din cei 40 de sfinţi, neputând să mai rabde chinurile, a ieţit din apă şi a fugit spre o baie cu apă caldă, pusă de închinătorii la idoli, ajungând acolo a murit pe loc.

În timp ce slăviţii pătimitori pentru Hristos se rugau, unul dintre soldaţii care îi păzea a văzut cununi din cer aşezate pe capetele lor şi cum o lumină încălzea apa. Cuprins şi el de o mare râvnă pentru Hristos s-a alăturat lor, dorind să pătimească alături de ei.

Spre dimineaţă, pentru că au fost scoşi vii din lac, li s-au zdrobit fluierele picioarelor cu ciocanele, dându-şi sufletele în mâna Domnului nostru Iisus Hristos. Trupurile lor au fost puse într-un car şi duse ca să fie arse. Din toţi cei 40 de soldaţi, numai Meliton a supravieţuit torturii. Văzând că acesta este încă viu, prigonitorii nu l-au pus alături cu ceilalţi mucenici în car, ci l-au lăsat alături. Văzându-l despărţit de ceata celor care au primit cununile muceniciei şi crezând că astfel va fi lipsit şi de Împărăția cerurilor, mama lui l-a purtat pe umeri în urma carului. În timp ce îl purta pe umeri, Meliton îşi dă duhul, iar mama sa, eliberată de griji, se bucura, ştiind că va primi şi fiul ei, alături de ceilalţi pătimitori, darurile cele alese ale Mirelui Hristos.

După ce trupurile sfinţilor mucenici au fost arse, de frică să nu cumva creştinii să ia moaştele lor, închinătorii la idoli au poruncit ca ei să fie aruncaţi într-un râu. Dar, prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu, s-au strâns cu toate laolaltă într-o surpătură, de unde au fost scoase, fiind lăsate Bisericii ca nişte odoare de mare preţ.

Numele celor patruzeci de Sfinţi Mucenici sunt: Chirion, Candid, Domnos, Isichie, Iraclie, Smaragd, Evnichie, Valent, Vivian, Claudie, Prisc, Teodul, Eutihie, Ion, Xantie, Ilian, Sisinie, Aghie, Aetius, Flavie, Acachie, Ecdit, Lisimah, Alexandru, Ilie, Gorgonie, Teofil, Domitian, Gaiu, Leonte, Atanasie, Chiril, Sacherdon, Nicolae, Valerie, Filoctimon, Severian, Hudion, Meliton, Aglaie.