TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN BISERICA “ADORMIREA MAICII DOMNULUI” A PAROHIEI BÂCU DIN CUPRINSUL PROTOPOPIATULUI BOLINTIN

08.03.2018 | Vizualizari: 282

Miercuri, 7 martie 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în biserica Adormirea Maicii Domnului a Parohiei Bâcu a fost oficiată Taina Sfântului Maslu de un sobor de slujitori, condus de Pc. Părinte Chițu Constantin, preot paroh la Parohia Cosoba.

Cu acest prilej, Preacucernicia sa a subliniat importanţa acestei taine pentru creştini, din cele mai vechi timpuri: „Fără dubiu, Sfântul Maslu are origini apostolice. Cea mai veche mărturie păstrată cu privire la untdelemnul vindecării se găseşte înTradiţia Apostolică (sec. III). De asemenea, Irineu de Lyon (c. 130-202), părinte bisericesc timpuriu, aminteşte în scrierile sale de gnostici care parodiau sau încercau să practice şi ei această Taină. Origen (185- 254) o numeşte a şaptea iertare, deosebind-o de Taina Pocăinţei. Mai mult, faptul că monofiziţii şi nestorienii au păstrat şi au practicat această taină, demonstrează existenţa ei încă de la începuturile Bisericii.

De asemenea, părintele Chițu Constantin a arătat faptul că deşi considerată a fi, poate, cea mai „smerită taină a Bisericii", Taina Sfântului Maslu aduce cu sine un caracter profund eshatologic, amintind de împărăţia cerurilor unde nu mai există boală şi suferinţă.

„Adâncind comuniunea bolnavilor cu Biserica şi cu Hristos, Taina Sfântului Maslu le vindecă suferinţa, îi face să înţeleagă clar, faptul că boala nu este un chin inutil, ci o poartă spre desăvârşire", a încheiat Preacucernicia Sa.

La final, atât părintele paroh, Ştefan Ticuleanu, cât şi părintele coslujitor, Daniel Sorin Cheran, au mulţumit creştinilor şi preoţilor prezenţi pentru participarea la această sfântă taină, oferindu-le cu acest prilej iconiţe.