DUMINICA ÎNFRICOŞĂTOAREI JUDECĂŢI – A LĂSATULUI SEC DE CARNE ÎN PAROHIA POPEȘTI MANUC DIN LOCALITATEA SĂBĂRENI, JUDEȚUL GIURGIU

Ieri, 11 februarie 2018, în Duminica Înfricoşătoarei judecăţi – a lăsatului sec de carne în Parohia Popești Manuc, Protopopiatul Bolintin, foarte mulți credincioși au participat la Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoți, condus de părintele Stuparu Emanuel Ioan, Protoiereu al Protopopiatului Bolintin.

Cu acest prilej, Preacucernicia Sa a ținut un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre perioada premergătoare Postului Mare.

Săptămâna viitoare este cunoscută și ca Săptămâna Albă, deoarece credincioșii consumă, pe lângă produsele de post, numai lapte, brânză, ouă și pește. Această perioadă – Săptămâna Albă – încearcă să ne acomodeze pe noi să facem o trecere mai lină de la mâncarea de dulce la mâncarea de post. Să nu uităm, însă, că întotdeauna înaintea lăsatului sec de brânză sau de carne este o săptămână cu harţi, atât miercurea cât şi vinerea, ceea ce înseamnă că Biserica ne dă posibilitatea să consumăm mai multă mâncare de dulce, să primim putere încât să putem posti. Atunci această săptămână albă este o perioadă de pregătire care deja din vechime a rânduit-o Biserica şi ne face să trecem mai uşor, să ne adaptăm cu mâncarea de post încât să nu fie atât de bruscă trecerea de la mâncarea de dulce la cea de post", a spus Părintele Protoiereu.

În continuare, părintele paroh Schiteanu Petre a vorbit despre tradiția poporului român, cu privire la Duminica lăsatului sec de care, unde se știe că oamenii se pregăteau înainte de începutul Postului Mare, din punct de vedere trupesc, dar mai ales din punct de vedere sufletesc: nimeni nu trebuia să fie supărat, certat, toţi trebuiau să se împace între ei, mai mult decât atât, oricine trebuia să fie omenit, iar cei săraci să primească de pomană. Prin acest eveniment am vrut să arătăm faptul că tradiția și obiceiurile strămoșești nu au pierit în localitatea giurgiuveană Săbăreni.

Evenimentul a fost organizat de preoții și enoriașii din localitatea Săbăreni, împreună cu Grupul #Din_suflet. La final slujbei, toți cei prezenți au luat parte în noul Centru social-pastoral al parohiei Popești Manuc, la o agapă organizată în cinstea evenimentului, fiind un adevărat moment de bucurie pentru întreaga comunitate. Această acțiune este prima activitate în Așezământul Social, care astfel începe să-și atingă scopul pentru care a fost construit, ne-a transmis părintele Dragomir Sebastian, preot slujitor la Parohia Popești Manuc.