ȘEDINȚA DE LUCRU A PERMANENȚEI CONSILIULUI EPARHIAL DIN EPISCOPIA GIURGIULUI

10.01.2018 | Vizualizari: 728

Astăzi, 10 ianuarie 2018, în incinta sediului administrativ al eparhiei noastre, sub preşedinția Preasfinţitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, s-a desfășurat ședința de lucru a Permanenței Consiliului Eparhial.

Pe ordinea de zi s-au dezbătut mai multe teme cu privire la salarizarea personalului clerical și neclerical, precum și la măsurile ce trebuiesc luate pentru îmbunătățirea activității pastoral-misionare şi administrativ-patrimoniale a parohiilor, mănăstirilor şi protopopiatelor din cuprinsul Episcopiei Giurgiului.

De asemenea, a fost prezentat părinților protopopi calendarul alegerilor organismelor eparhiale și parohiale, deliberative și executive, pentru mandatul 2018-2022. Au fost transmise deopotrivă protopiatelor și parohiilor implicit, toate tipizatele privitoare la acest demers electiv.

În continuare, a fost aprobat la nivel eparhial calendarul pe semestrul I al manifestărilor închinate anului 2018, care a fost proclamat drept An omagial al unității de credință și de neam și An comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 în Patriarhia Română, care va cuprinde conferinţe, simpozioane, colocvii, expoziţii, manifestări, dezbateri istorice etc.

Totodată, au fost făcute mai multe propuneri în vederea intensificării activităţii pastoral – misionare şi social - filantropice, fiind trasate priorităţi cu privire la activitatea la nivelul întregii eparhii în anul 2018.

Tot cu această ocazie, au fost luate în discuţie ultimele hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, luate în şedinţa de lucru din anul 2017, şi modalităţi concrete de ducere la îndeplinire a acestora la nivel eparhial.