SLUJBA DE SFINŢIRE A AGHESMEI MARI, ÎN PAROHIA GHIONEA, CU HRAMUL „INTRAREA ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI” DIN COMUNA ULMI, JUDEȚUL GIURGIU

07.01.2018 | Vizualizari: 767

Ieri, 6 ianuarie 2018, la slăvitul Praznic al Botezului Domnului nostru Iisus Hristos, este îndătinat ca în biserici, la râuri sau la izvoare, să se săvârșească slujba de Sfinţire a Aghesmei Mari. Astfel, după oficierea Sfintei Liturghii, credincioşii Parohiei Ghionea, cu hramul „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din comuna Ulmi, județul Giurgiu, au participat la această sfântă slujbă.

Pentru acest moment, părintele Niţă Ionuţ, parohul bisericii, a pregătit o cruce de gheaţă, în pofida timpului cald pentru perioada de acum, încercând să păstreze vechiul obicei întâlnit în multe zone ale ţării. Acest obicei, de a pregăti o cruce de gheaţă pentru ziua Bobotezei, face legătura între Botezul Mântuitorului şi Răstignirea Sa, ne-a transmis părintele paroh.

La final, Preacucernicia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură în care a explicat credincioșilor sensul și însemnătatea cuvintelor „Bobotează și Epifanie”. De asemenea, Preacucernicia Sa a vorbit si despre puterea lucrătoare a Aghesmei Mari, îndemnându-i pe credincioşii prezenți să o ia cu sfială și să o aibă spre curăţirea sufletelor şi a trupurilor, spre vindecarea patimilor, spre sfinţirea caselor şi spre tot folosul de trebuinţă, spre a zdrobi pe diavolul sub picioarele noastre, după cum reiese și din rugăciunile din cadrul slujbei de sfințire a apei la acest Praznic Împărătesc.

În ziua de prăznuire a Botezului Domnului nostrum Iisus Hristos, este bine, să ne aducem aminte și de momentul botezului nostru, deoarece în acea zi, nașul sau nașa au mărturisit în numele nostru, lepădarea de satana și unirea cu Mânstuitorul Hristos. Pentru că suntem uniți cu El, cel ce azi se Botează, încă din apa botezului nostru, trebuie să ne străduim din tot sufletul a ne arăta prin tot ceea ce facem, că am fost și vom fi uniți cu Hristos, ne-a transmis părintele Niță Ionuț.

La final, toți cei prezenți au primit sticle cu Aghiazmă Mare și iconițe.