SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS, LA MĂNĂSTIREA COMANA DIN JUDEȚUL GIURGIU

07.01.2018 | Vizualizari: 886

Sâmbătă, 6 ianuarie 2018, credincioşii au venit în număr mare la Voievodala Mănăstire Comana din județul Giurgiu, unde au participat la Sfânta Liturghie, la slujba de sfinţire mare a apei şi la procesiunea organizată cu prilejul praznicului Botezului Domnului nostru Iisus Hristos.

Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie săvârşită în biserica mănăstirii de către un sobor de preoţi şi diaconi, condus de părintele arhim. Mihail Muscariu, starețul Mănăstirii Comana și exarhul mănăstirilor din Eparhia Giurgiului, a fost urmată de slujba de sfinţire Aghesmei Mari.

La final, credincioşii, împreună cu obştea sfintei mănăstiri şi cu preoţii slujitori ai celor două biserici din localitatea Comana, au mers în procesiune către râul Neajlov unde, potrivit tradiţiei, părintele Arhim. Mihail Muscariu, stareţul Mănăstirii Comana, a aruncat Sfânta Cruce în apă, iar unul dintre tinerii creştini prezenţi a ridicat-o din apă, primind în dar o icoană a Botezului Domnului, o cruce de lemn, precum și alte daruri, oferite de domnul Enache Aurel, primarul comunei Comana, județul Giurgiu.