SFÂNTUL PROROC IOAN BOTEZĂTORUL | MĂNĂSTIREA COMANA DIN JUDEȚUL GIURGIU, ȘI-A PRIMIT ARHIPĂSTORUL

07.01.2018 | Vizualizari: 897

În ziua de 7 ianuarie 2018, Biserica Ortodoxă a sărbătorit Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului, iar cu acest prilej, Întâistătătorul eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica Voievodalei Mănăstirii Comana din județul Giurgiu.

În cuvântul de învăţătură, adresat numeroşilor credincioşi prezenţi, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a evidenţiat viaţa şi lucrarea profetică a Sfântului Ioan Botezătorul, despre care Însuşi Domnul Hristos mărturisea că este cel mai mare dintre toţi oamenii născuţi din femeie şi cel dintâi între Prooroci. Sfântul Ioan Botezătorul simbolul martirilor şi al misionarilor, reprezintă modelul de rugăciune şi de pocăinţă. El a rămas în tradiţia Bisericii ca Mergătorul-înainte al lui Hristos, cel care Îl prezintă lumii pe Mielul lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii, a arătat Preasfinția Sa.

De asemenea, Chiriarhul nostru în cuvântul său a explicat sensurile duhovniceşti ale pericopei evanghelice din Duminica după Botezul Domnului, citită la Sfânta Liturghie, care fac referire la începutul propovăduirii Domnului Hristos, prin îndemnul la pocăință, căci s-a apropiat Împărăţia Cerurilor.

Această duminică, după prăznuirea Botezului Mântuitorului nostru Iisus Hristos, anunță încheierea zilelor de sărbătoare care au prilejuit şi un sincer bilanţ sufletesc, au dovedit prin aceasta şi măsura evlaviei credincioşilor faţă de păstrarea fără atingere a rânduielilor bisericeşti de totdeauna ca şi a tezaurului datinilor poporului nostru binecredincios, a încheiat Întâistătătorul Episcopiei Giurgiului.

În timpul Sfintei Liturghii, PS Ambrozie a oficiat o hirotonie întru diacon. Prin punerea mâinilor şi prin rugăciuni, Preasfinţia Sa a împărtăşit harul diaconiei monahului David, hirotonit pe seama Mănăstirii Comana, cu hramul Sf. Ierarh Nicolae, din județul Giurgiu, oferindu-i cu acest prilej un veșmânt și cărți de cult.

La final, Ierarhul nostru a oferit părintelui arhim. Mihail Muscariu, starețul Mănăstirii Comana și exarhul mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei Giurgiului, mai multe daruri, apoi a adresat credincioşilor prezenţi urări de sănătate, pace şi fericire cu prilejul sărbătoririi Sfântului Ioan Botezătorul, oferindu-le tuturor iconiţe și reviste pentru folos duhovnicesc.