BISERICA PAROHIEI DEALU DIN COMUNA CREVEDIA MARE, JUDEȚUL GIURGIU, ȘI-A SERBAT OCROTITORUL

06.12.2017 | Vizualizari: 360

Biserica Parohiei Dealu din comuna Crevedia Mare, județul Giurgiu, și-a serbat ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei.

Manifestările religioase au debutat în ajunul sărbătoririi sfântului cu slujba privegherii şi au continuat miercuri, 6 decembrie 2017, cu oficierea Sfintei Liturghii, urmată de Slujba Parastasului pentru ctitorii bisericii trecuţi la cele veşnice.

În cuvântul de învățătură rostit credincioșilor prezenți, Părintele Dănac Aurel, parohul bisericii, a vorbit despre viața pilduitoare a Sfântului Nicolae, evidențiind faptele de milostenie săvârșite de acest mare ierarh al lui Hristos în timpul vieții, dar și despre minunile pe care acesta le-a săvârșit după mutarea sa la cele veșnice.

De asemenea, Preacucernicia Sa a multumit celor prezenți pentru participarea la acest eveniment important din viața parohiei Dealu.

La final, credincioșii au primit daruri, iconițe cu chipul Sfântului Nicolae și au luat parte la o agapă.