COLINDE PENTRU BENEFICIARII SERVICIILOR SOCIALE DIN CENTRELE OINACU ŞI ONCEŞTI DIN JUDEȚUL GIURGIU

05.12.2017 | Vizualizari: 273

Marţi, 5 decembrie 2017, un grup de elevi de la Colegiul Naţional Ion Maiorescu din municipiul Giurgiu, însoţiţi de părintele Tudor Georgian, profesor de religie în cadrul acestei unităţi de învăţământ, au vizitat persoanele vârstnice beneficiare de servicii sociale din căminul din localitatea Onceşti, precum şi persoanele adulte cu handicap instituţionalizate în Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică din localitatea Oinacu, centre din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Giurgiu.

Inițiaţiva aparţine consiliului şcolar al elevilor, precum şi cadrelor didactice de la Colegiul Naţional Ion Maiorescu.

Cu acest prilej, elevii au susţinut la cele două centre câte un program artistic ce a cuprins colinde, cântece vocale şi instrumentale. Cele 35 de persoane vârstnice din căminul Onceşti au primit din partea oaspeţilor un tort şi şampanie, iar cele 27 persoane cu handicap din centrul Oinacu au primit pachete cu alimente şi dulciuri.

Am fost motivaţi în organizarea acestei acţiuni de dorinţa de a face bine; toţi trebuie să ne bucurăm de momentele speciale pe care ni le oferă viaţa şi am constatat că elevii s-au implicat cu mare entuziasm în pregătirea programului artistic şi în achiziţonarea darurilor. I-am avut alături şi pe preoţii slujitori din Parohiile Onceşti şi Oinacu, Daniel Tarara şi Mirel Constantin, care le sunt aproape beneficiarilor din aceste centre”, ne-a declarat părintele Tudor Georgian.

Pentru persoanele asistate în cele două centre a fost o zi deosebită, ca de altfel fiecare zi în care primesc vizite; ei au urmărit cu încântare programul artistic interpretat de elevii care au dorit să le aducă astfel o bucurie cu prilejul zilei Sf. Ierarh Nicolae.

În continuare, tinerii au vizitat Centrul pentru tineret „Sf Stelian” al Parohiei Oinacu, fiind întâmpinați de părintele Mirel Constantin, care le-a oferit icoane și a invitat pe toți cei prezenți și la alte activități.