SCHITUL „SF. NICOLAE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU | SLUJBĂ DE PRIVEGHERE ÎN CINSTEA OCROTITORULUI SPIRITUAL

05.12.2017 | Vizualizari: 412

În această seară, 5 decembrie 2017, la Schitul „Sf. Nicolae" din municipiul Giurgiu a început sărbătorirea Sfântului Ierarh Nicolae, ocrotitorul spiritual al așezământului monahal.

Cu acest prilej, evenimentele dedicate hramului istoric au debutat cu slujba Privegherii, care a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, sub protia Părintelui Puflea Nicușor, protoiereu al Protopopiatului Giurgiu. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Seminarului Teologic Teoctist Patriarhul al eparhiei noastre.

La finalul slujbei, Părintele Protoiereu a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre viaţa Sfântului Ierarh Nicolae, cel care reprezintă un model de credinţă autentică în Dumnezeu şi de iubire desăvârşită pentru cei aflaţi în suferinţă.

Mâine, 6 decembrie 2017, în ziua propriu-zisă a sărbătorii, va avea loc Sfânta Liturghie și slujba parastasului pentru ctitorii lăcașului de cult.

***

Biserica Schitului „Sfântul Nicolae" din municipiul Giurgiu are o istorie foarte zbuciumată, fiind până în 1830 geamie mahomedană, necunoscându-se data construcţiei acesteia şi nici numele ctitorilor. În anul 1830, geamia a fost transformată în biserică ortodoxă, cu hramul "Sfântul Nicolae", după numele ţarului Nicolae I al Rusiei, această hotărâre luându-se în perioada 1828-1829, ca urmare a eliberării Cetăţii Giurgiului de sub ocupaţie otomană şi a restituirii oraşului Giurgiu Principatului Valahiei. În anul 1877 a fost bombardată de turci iar în anul 1944, în timpul luptelor care au avut loc între armata română şi trupele germane, biserica a fost bombardată de germani, suferind grave deteriorări la nivelul zidurilor exterioare.

Începând cu anul 2006, odată cu întronizarea Preasfinţitului Părinte Ambrozie în demnitatea de Episcop al Giurgiului, biserica parohială „Sf. Ier. Nicolae" a fost transformată în schit de călugări. În toţi aceşti ani, cu binecuvântarea şi prin implicarea Întâistătătorului eparhiei noastre, au fost desfăşurate ample lucrări de restaurare a sfântului locaş şi de amenajare a întregului complex monahal. De asemenea, a fost acordată o atenţie deosebită şi activităţii social-filantropice, atenţie concretizată prin înfiinţarea Cantinei Sociale Sf. Ier. Nicolae cel Milostiv.

Biserica Schitului Sf. Nicolae din Giurgiu a fost târnosită în ziua 5 mai 2017. Cu prilejul sfințirii, biserica a primit ca ocrotitori, alături de hramul istoric, pe Sf. Cuvios Paisie Aghioritul și pe Sfântul Cuvios Efrem cel Nou.