LĂSATULUI SEC PENTRU POSTUL NAȘTERII DOMNULUI, ÎN PAROHIA POPEȘTI MANUC, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

14.11.2017 | Vizualizari: 273

Cu prilejul „Lăsatului sec pentru Postul Nașterii Domnului", în Parohia Popești Manuc, Protopopiatul Bolintin, foarte mulți credincioși au participat la Sfânta Liturghie, unindu-se în rugăciune.

Din tradiție se știe că oamenii se pregăteau înainte de începutul postului și din punct de vedere sufletesc: nimeni nu trebuia să fie supărat, certat, toţi trebuiau să se împace între ei, mai mult decât atât, oricine trebuia să fie omenit, iar cei săraci să primească de pomană. Prin acest eveniment am vrut să arătăm faptul că tradiția și obiceiurile strămoșești nu au pierit în localitatea Săbăreni din județul Giurgiu, ne-a transmis părintele paroh Schiteanu Petre.

Evenimentul a fost organizat de preoții și enoriașii din localitatea Săbăreni, împreună cu Grupul #Din_suflet, cu participarea elevilor de la Școala Gimnazială din Săbăreni și a Grupului „Voci de îngeri", sub îndrumarea domnului Valentin Adrian Iliescu și a domnișoarei Elena Marina Savu, ne-a transmis părintele Dragomir Sebastian, preot slujitor la Parohia Popești Manuc.

La finalul spectacolului de pricesne și cântece bisericești, toți cei prezenți au luat parte la o agapă organizată în cinstea evenimentului, fiind un adevărat moment de bucurie pentru întreaga comunitate.