SĂRBĂTOAREA SFÂNTULUI IOAN GURĂ DE AUR ȘI CONFERINŢA PASTORAL-MISIONARĂ SEMESTRIALĂ DE TOAMNĂ, LA NOUA CATEDRALA EPISCOPALĂ DIN GIURGIU

13.11.2017 | Vizualizari: 2030

Astăzi, 13 noiembrie 2017, în ziua de prăznuire a Sfântului Ioan Gură de Aur și a sărbătorii în Patriarhia Română a „Zilei Bibliei", la noua Catedrală Episcopală, cu hramurile Sf. Mare Mucenic Gheorghe și Sf. Vasile cel Mare, s-au desfăşurat lucrările Conferinţei pastoral-misionare semestriale de toamnă, dedicate anului 2017 declarat drept Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

Evenimentul a debutat cu Sfânta Liturghie, oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, în noua Catedrală Episcopală din municipiul Giurgiu. Din soborul slujitor au făcut parte: Preacuviosul Părinte Mihail Muscariu, exarhul mănătirilor din eparhia noastră și stareț al Mănăstirii Comana, precum și alți părinți consilieri și părinți protopopi din cele patru protopopiate.

În cadrul Sfintei Liturghii, Chiriarhul nostru a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Matei Ionuț Nicușor, pe seama noii Catedrale Episcopale din Protopopiatul Giurgiu.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre viaţa şi personalitatea Sfântului Ioan Gură de Aur, evidenţiind faptul că acesta a fost un mare Părinte al Bisericii, un om erudit, cu o educaţie aleasă.

Creştinătatea întreagă, imediat după încetarea lui din viaţă, l-a proclamat ca dascăl ecumenic, pe cel mai mare luminător al lumii, stâlpul Bisericii, lumina adevărului, trâmbiţa lui Hristos, prooroc şi vorbitor al tainelor lui Dumnezeu, Theoforul Ioan, Hrisostomul Ioan, voind prin aceasta de a învedera marele lui talent oratoric, a subliniat Preasfinția Sa.

Exeget neîntrecut al Sfintei Scripturi, unul din cei mai mari oratori și teologi creștini, Sfântul Ioan Gură de Aur a marcat vremea sa prin exemplul său moral desăvârșit, prin activitatea sa de misionar profund preocupat de provocările pastorale ale epocii, precum și prin aprofundarea mesajului evanghelic prin intermediul scrierilor și al predicii sale, a evidențiat Chiriarhul nostru.

În continuare, au debutat lucrările conferinței de toamnă care a reunit preoții din Protopopiatul Giurgiu, prezidate de Întâistătătorul eparhiei noastre.

Cu această ocazie, toți cei prezenți au vizionat filmul „Patriarhul Justinian Patriarhul. Biserica sub comunism", DVD editat de Trinitas TV, apoi au fost susținute referate care au tratat următoarele teme:

- Libertatea între expresia voinței și martiriu (Pr. Tudor Georgian – Parohia Buna Vestire- Grecească, Protopopiatul Giurgiu).

- Justinian Patriarhul, apărătorul Ortodoxiei în timpul comunismului (Pr. Necula Daniel Mihail – Parohia Sf. Martiri Brâncoveni, Protopopiatul Giurgiu)

De asemenea, au fost aduse în discuţie şi probleme curente ale activităţii pastoral-misionare şi administrative cu care se confruntă parohiile din cuprinsul Protopopiatului Giurgiu, insistându-se asupra continuării activităţii administrativ-gospodăreşti, social filantropice şi culturale la nivelul fiecărei parohii.

La final, preoții prezenți s-au putut închina la părticele din moaștele Sf. Gheorghe și ale Sf. Ecaterina (aduse de la Mănăstirea Sf. Gheorghe din Giurgiu), dar și la particele din moaștele Sf. Sabina (aduse de la Biserica Înalțarea Domnului - Eroilor), după care au primit publicații apărute la editura eparhială și ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă".