SFÂNTA LITURGHIE ȘI TAINA SFÂNTULUI BOTEZ, OFICIATE DE PS PĂRINTE EPISCOP AMBROZIE, ÎN BISERICA PAROHIEI BOLINTIN VALE II, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

12.11.2017 | Vizualizari: 613

Astăzi, 12 noiembrie 2017, în Duminica a XXV-a după Rusalii, Întâistătătorul eparhiei noastre s-a aflat în mijlocul credincioșilor prezenți în biserica Parohiei Bolintin Vale II, cu hramurile Acoperământul Maicii Domnului, Sf. Ioan Rusul și Sf. Arhid. Ștefan din Protopopiatul Bolintin.

Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească. Din soborul slujitor au făcut parte: Pc. Părinte Șerban Ion, inspector eparhial, Pc. Părinte Consilier Ștefan Lucian, Pc. Părinte Stuparu Emanuel Ioan, protoiereu al Protopopiatului Bolintin, precum și alți clerici.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţia Sa a explicat sensurile duhovniceşti desprinse din pericopa evanghelică în care a fost prezentată Pilda samarineanului milostiv (Ev. Luca X, 25-37).

Milostenia reprezintă expresia dragostei, evlaviei şi compasiunii pentru aproapele nostru, aceasta fiind un răspuns la mila şi milostivirea lui Dumnezeu faţă de noi. Prin Pilda samarineanului milostiv, Mântuitorul a lăsat peste veacuri nu numai definiţia aproapelui, ci şi a generozităţii în raport cu egoismul, a arătat Preasfinţia Sa.

După omilia sa, Ierarhul nostru a oferit în semn de aleasă prețuire, familiei Pc. Părinte Paroh Ghiță Nicușor, cea mai înaltă distincție a Episcopiei Giurgiului,Vrednicia Vlăsceană”, alături de mai multe publicații apărute la editura eparhială.

În continuare, după Sfânta Liturghie, Chiriarhul nostru a oficiat slujba Tainei Sfântului Botez pentru pruncul Casian Eugen, cel de-al treilea copil al Pc. Părinte Cristescu Cristin Adrian, preot slujitor la Parohia Bolintin Vale II, și al doamnei preotese Nicoleta Liliana.

Cu acest prilej, Întâistătătorul Episcopiei Giurgiului a ținut un cuvântul de învățătură în care a explicat semnificatia și conținutul profund a ceea ce se întâmplă în Taina Botezului: alipire de Trupul tainic al lui Hristos, care este Biserica, dar și începutul unui proces foarte complex ce se prelungește în săvârșirea celorlalte două taine de inițiere – Mirungerea și Euharistia – și care este deschis spre creștere pe tot parcursul vieții.

La final, Preasfinţia Sa a adresat felicitări părinților noului creștin, oferindu-le câte o icoană, o reverendă şi mai multe daruri. Tot cu această ocazie, Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului a binecuvântat familia Olteanu Traian și Nela, naşii micuţului Casian Eugen, dăruindu-le câte o icoană a Maicii Domnului şi publicaţii apărute la Episcopia Giurgiului.

Credincioşilor prezenți le-au fost oferite ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă”, iconițe şi calendare.

Tot astăzi, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie a hirotesit întru duhovnic pe părintele Dănac Aurel, preot paroh la Parohia Dealu, Protopopiatul Bolintin, oferindu-i cu acest prilej un Molitfelnic şi o cruce de binecuvântare.