10 CLERICI DIN EPISCOPIA GIURGIULUI AU PRIMIT GRADUL I ÎN PREOŢIE

13.10.2017 | Vizualizari: 779

Joi, 12 octombrie 2017, la Centrul pentru formare profesională Dimitrie Stăniloae din Bucureşti, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-a desfăşurat examenul de susţinere a lucrărilor pentru obţinerea gradului profesional I în preoţie.

La acest examen s-au prezentat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Ambrozie, 10 clerici din Episcopia Giurgiului, care au susţinut în faţa comisiei lucrările pentru obţinerea gradului I. Cu acest prilej, aceștia au răspuns la întrebările membrilor comisiei, fiecare profesor coordonator lecturând referatul realizat pe baza temei prezentate. Delegatul Centrului Eparhial Giurgiu a fost Părintele Arhim. Teodor Șerban, Vicar Administrativ.

La final, cei 10 preoţi din eparhia noastră care s-au prezentat la examen, au fost apreciaţi pentru lucrările realizate, primind gradul I în preoţie.

Gradul I în preoţie reprezintă forma cea mai înaltă de apreciere a clericilor şi afirmă calităţile lor profesionale, pentru că o lucrare de grad reuneşte aspecte diverse din munca lor desfăşurată în parohie. Ceea ce a fost apreciat în mod deosebit este calitatea lucrărilor întocmite, care s-au remarcat prin originalitate şi prin o bună cunoaştere a problemelor teologice. Preoții care s-au prezentat la acest examen performează şi din punct de vedere intelectual, şi din punct de vedere spiritual, astfel îmbinând cunoaşterea cu evlavia“, ne-a menţionat Părintele Arhim. Teodor Șerban, vicar eparhial.